Piosenka menażeryjna (1)

W ciągu ostatnich dwóch dni stopniowo docierało do mnie, że umknęło mi coś bardzo ważnego. Podziękowałem Wam w imieniu menażerii Jawnych Snów za bardzo fajne wspólne pół roku, a zapomniałem, osioł nieszczęsny, o podziękowaniu wszystkim tym, bez których ta przygoda nie mogłaby się przydarzyć.

Powinienem pewnie z okazji półrocznicy przesłać całej ekipie Snów kwiaty, ale byłoby to dość skomplikowane logistycznie. Pomyślałem, że równie dobrze mogą sprawdzić się w roli symbolicznych wyrazów wdzięczności piosenki. Zaletą takiego rozwiązania jest siła rażenia – ma szansę ucieszyć więcej osób. A piosenki są prześliczne. Przynajmniej starałem się, aby takie były. Mam tylko nadzieję, że mój gust nie jest za bardzo w poprzek wrażliwości adresatów.

Wybierałem poszczególne kawałki, kierując się nie tylko kryterium piękna. To musiały być piosenki w jakimś sensie – ciężko to oddać słowami – magiczne, wyrażające ducha epoki. Notabene jednej z moich najbardziej ulubionych epok w historii muzyki. To jedyny klucz. Tytuły, słowa – tego nie brałem pod uwagę.

Co prawda akcja „Piosenki menażeryjne” nie ma szczególnego związku z grami, ale mam nadzieję, że wybaczycie nam ten drobny skok w bok. W końcu Sny można posądzić o różne rzeczy, ale nie o ortodoksję (odpukać). Traktujcie po prostu niniejsze przedsięwzięcie jako nieobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne.

Niektóre z tych przebojów to perły niemal kompletnie zapomniane, przynajmniej w swych oryginalnych wersjach, znane co najwyżej z cudzych interpretacji. Tak jak piosenka dzisiejsza. A jest ona dedykowana, jako pierwsza, z serdecznymi podziękowaniami za mądre i ciekawe teksty, rzecz jasna Marzenie Falkowskiej – jedynej przedstawicielce płci pięknej w naszym autorskim gronie. Miła Louvette! Panie, Panowie! Przed Wami… The Troggs!!! I ich wielki przebój z 1967 roku – „Love Is All Around”!

A teraz dla porównania ta sama piosenka w wykonaniu Wet Wet Wet wykorzystanym w bardzo angielskiej komedii romantycznej „Cztery wesela i pogrzeb”. Też dobrze brzmi (pewnie trochę dlatego, że świetnie się ów film ogląda), ale trochę szkoda, że teraz wszyscy kojarzą „Love Is All Around” z W3tsami. A Troggsów mało kto już pamięta.

Jutro kolejny staroć. Stay tuned.

4 odpowiedzi do “Piosenka menażeryjna (1)

 1. Louvette

  Ślicznie dziękuję za prezent-niespodziankę Olafie! Przyznaję bez bicia, że tak jak większości populacji, utwór znam głównie z wersji coverowej, za to kojarzy mi się miło z czasami, gdy na MTV można było posłuchać muzyki, a chłopięcy urok Hugh Granta nie był jeszcze karykaturą samego siebie :)

  A skoro zrobiło się już tak muzycznie, to z okazji mini jubileuszu pozwolę sobie przywołać dwa kolejne utwory, z dedykacją dla całej menażerii Jawnych Snów oraz czytelników. Pierwszy z oczywistych powodów kojarzy mi się z tym miejscem, a w dodatku taki ma związek z grami, że akompaniował jednemu ze zwiastunów Lost Odyssey. Drugi to taki mały rzut uchem w kierunku mojej muzycznej bajki:
  http://www.youtube.com/watch?v=WANNqr-vcx0
  http://www.youtube.com/watch?v=_RwJdFQO8nk

  Odpowiedz
 2. Pancho

  Ach! Jak Jefferson Airplane i ich White Rabbit, to u mnie w głowie od razu pojawia się hasło Wietnam. A jak dołącze do skojarzenia Wietnam skojarzenie gry, to od razu mam w głowie Lost Patrol. Jeden z najbardziej klimatycznych utworów muzycznych z Amigi. Poniżej w dwóch zupełnie różnych remixach. Polecam.
  http://www.amigaremix.com/listen/2196/Mister%20Ghostie%20-%20Lost%20Patrol.mp3 (bliski oryginałowi)
  http://www.amigaremix.com/listen/107/Makke%20-%20Lost%20Patrol.mp3 (ze śpiewem)

  Odpowiedz
  1. Roman Książek

   @A jak dołącze do skojarzenia Wietnam skojarzenie gry, to od razu mam w głowie Lost Patrol. Jeden z najbardziej klimatycznych utworów muzycznych z Amigi.

   Ha! Do dzisiaj mam wdrukowany w głowie ten bas no i digitalizowane filmiki (żołnierze przechodzący przez rzekę) wielkości znaczka na tle mapy. PIĘKNE!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *