Piosenka menażeryjna (8)

W ostatnim odcinku piosenki menażeryjnej jakoś tak bluesowo się zrobiło za sprawą gitary Petera Greena. Pójdźmy za ciosem. Dziś muzyczny upominek otrzymuje kolejny autor Jawnych Snów Piotr Sterczewski. Dla Piotra też zagra bluesowa gitara, i to nie byle kogo, bo B.B. Kinga. Istnieje jeszcze jeden związek z muzycznym bohaterem poprzedniej odsłony tego cyklu. Otóż, w co aż trudno uwierzyć – ale ja wierzę – Peter Green, ten biały chłopak z Anglii, zaliczał się do ulubionych gitarzystów B.B. Kinga. Nie mam pewności, czy dobrze pamiętam, więc nie przysięgnę, ale możliwe, że King uważał go za tego aż „naj”. To by była ładna symetryczna historia, bo Green rzecz jasna wielbił Kinga. Nie było takiego bluesowego gitarzysty, który by nie podzielał owego afektu.

Wybrałem mój – nie będę oryginalny – ulubiony kawałek B.B.K.: „The Thrill is Gone”. W o tyle ciekawym wykonaniu, że w duecie z Tracy Chapman, prawdopodobnie najbardziej niedocenioną wokalistką naszych czasów. Fakt, pierwszy album odbił się echem, ale potem jakoś o niej zapomniano. No ale B.B. King na szczęście wie swoje. Stary król i młoda księżniczka bluesa. Najlepszy duet z możliwych.

Jako że ostatnio debiutował Peter Green, wracamy do tego muzyka. Tym razem nie tylko gra, ale i śpiewa – już ze swoim zespołem Fleetwood Mac. Piosenka nazywa się „A Fool No More” i opowiada o najlepszej możliwej muzie muzyków bluesowych, czyli o złej kobiecie. Swoją drogą, Green nagrał też kawałek „Evil Woman”, ale to już inna historia.

W kolejnym odcinku zagra zespół, który na swój pokrętny sposób ma związek z grami wideo. Bardzo pocieszne chłopaki.

Jedna odpowiedź do “Piosenka menażeryjna (8)

  1. Piotr Sterczewski

    Z absurdalnym opóźnieniem, bo dopiero niedawno przypiąłem się na dłużej do komputera po różnych rozjazdach, ale dziękuję bardzo za dedykację. I chociaż nie do końca poruszamy się, Olafie, w tych samych muzycznych klimatach, to tutaj bardzo dobrze trafiłeś w moją (potwierdzaną przez statystyki na last.fm) słabość do 'female vocalists’, szczególnie tych z ciekawym głosem. Dzięki! :-)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.