Kolejne straty

Kalifornijska firma Apple Computer [„podczas konferencji Macworld 2007 Steve Jobs ogłosił zmianę nazwy firmy z Apple Computer Inc. na Apple Inc.” – RK] – producent komputerów Macintosh znowu przynosi straty. Po okresie niewielkich przychodów, producent »jabłuszek« ponownie znalazł się »pod kreską«.

Jak wynika z danych firmy, straty określane są na ok. 100–150 mln dolarów. Nie jest to może suma duża, szczególnie w porównaniu z 700 mln, które firma Apple straciła w zeszłym roku, ale nie obejmują one kosztów przejęcia Next Software i Steve’a Jobsa. (…)

Szef Apple – Gilbert Amelio, którego zadaniem było przywrócenie firmie stabilnej pozycji twierdzi, że nie da się uniknąć poważnej restrukturyzacji. »Rozczarowujący poziom sprzedaży serii Performa [„systemowe polecenie Shut Down wyłącza maszynę z prądu!”*] sugeruje, że musimy zredukować infrastrukturę. Nabycie firmy Next Software pozwoli nam na zmniejszenie kosztów własnych przez ominięcie niektórych drogich działań oddziału badań i rozwoju«, powiedział Amelio. Nie wykluczył również dalszych redukcji zatrudnienia.(…)

Next został wybrany jako dostawca kolejnej wersji systemu operacyjnego dla Macintoshy, choć nie brakuje opinii, że prawdziwą przyczyną tego nieoczekiwanego ruchu była chęć pozyskania charyzmatycznego Jobsa [„nie kupujemy tylko systemu operacyjnego, kupujemy Steve’a”** ], który od momentu odejścia z założonej przez siebie firmy nie ominął nawet jednej okazji, aby krytykować Apple. Mimo że rozmowy na temat następnych wersji systemu operacyjnego były już prowadzone z firmą Be [„wybraliśmy plan A zamiast planu Be”** ], Gilbert Amelio zdecydował się wyłożyć 400 mln dolarów na przejęcie Next Software, pieniądze te nie zostały uwzględnione w raporcie z pierwszego kwartału fiskalnego”.

(Piotr Kościelniak, „Kolejne straty”, Rzeczpospolita 1997)

*Tomasz Grochowski, „Macintosh Performa 5200CD – komputer domowy przyszłości?”, Bajtek 1995/8.

** Wojciech Orliński, „Być jak Jobs, to lepiej nie być”, Gazeta Wyborcza 2011/22–23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *