Ponowne zaproszenie do Łodzi

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. W tym roku część dotycząca gier będzie miała miejsce w sobotę, 6-go października, a atrakcji będzie moc. Gwoździami programu będą spotkania z Michałem Staniszewskim (twórca „Datury”), Sosem Sosowskim (twórca „McPixela”, określony dziś na RPSie mianem „Neila Armstronga gier niezależnych”), Adrianem Chmielarzem (twórca „Tajemnicy Statuetki”, a do tego jeszcze paru innych gier, nawet znanych, takich jak „Painkiller” i „Bulletstorm”) oraz Kacprem Kwiatkowskim (11bit Studios, twórca „Sleepwalker’s Journey”).

Nie zabraknie też Jawnych Snów – chcielibyśmy z Wami porozmawiać o rozgraniczeniu między grami niezależnymi a mainstreamowymi. Jak zauważa wielu piszących o grach, z tym podziałem mamy dziś coraz większy problem. Na ile świat wielkich produkcji przenika się ze światem produkcji garażowych? Który z nich jest dzisiaj lepszą reprezentacją świata gier w ogóle? Czy te dwa nurty między sobą konkurują, czy współpracują? Jak będzie wyglądała przyszłość podziału indie/mainstream? Jak wyglądała jego (zamierzchła) przeszłość? Jak długo jeszcze będzie sens go utrzymywać? W Łodzi pojawimy się Olaf Szewczyk i ja – liczymy na ciekawą dyskusję.

Oto cały program paneli dyskusyjnych w Strefie Gier na MFKiG:

9.00 Pasztet z indyka – przegląd najgorszych gier niezależnych (niezaleznepiksele.blogspot.com)

9.30 Uwodzenie mrocznym pięknem, czyli sztuka tworzenia gier dla pań (Piotr Żygadło / Artifex Mundi)

10.00 Groznawcy, czyli uniwersytet grający (Koło Naukowe Badaczy Gier / Uniwersytet Łódzki)

12.00 Gadanie o gadaniu o grach na przestrzeni wieków (Maciej Makuła / Suchy Kanał)

13.00 Chcę pisać o grach! – praca w gamingowych mediach (Krzysztof Gonciarz)

14.00 Dlaczego gry video są bez sensu i co możemy z tym zrobić (Adrian Chmielarz)

15.00 Gry niezależne i mainstream: sojusznicy? przeciwnicy? konkurenci? (JawneSny.pl)

16.00 Sleepwalker’s Journey – gra casual z artystycznym posmakiem (Kacper Kwiatkowski / 11 bit studios)

17.00 Plastic Demoscene Group – od demosceny do Santa Monica(Michał Staniszewski / Plastic)

18.00 Czym się różnią gry indie? (Sos Sosowski)

Wszystko w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18).

A poza panelami – jak zwykle turnieje gier, od obowiązkowego „Tekken Tag Tournament 2” po obowiązkowe „Pro Evo Soccer”. Informacje o Festiwalu są dostępne na stronie komiksfestiwal.com.

 

(A przy okazji przypominam, że i w tę sobotę coś się w Łodzi dzieje)

17 odpowiedzi do “Ponowne zaproszenie do Łodzi

  1. Michał Gancarski

   Słuchajcie, ostatecznie trafiliśmy na UJ i wykład dr Tomasza Majkowskiego pt. „O zabawie na poważnie, czyli naukowiec w świecie gier komputerowych”. Było bardzo interesująco – od miejsca gier we współczesnej popkulturze, przez ideologiczne przekazy zawarte w wybranych tytułach, po tematy takie jak (oczywiście!) definicja gry i gry grami nie będące (gamifikacja). Zaskakujący wykład, dość akademicki, choć także popularyzatorski.

   Przy okazji dostałem od prelegenta deklarację członkowską Polskiego Towarzystwa Badania Gier, co oznacza, że frakcja krakowska rzeczywiście powstała i zaczyna działać. Delikatnie zachęciłem też Tomasza do napisania czegoś na Jawnych Snach, bo ponoć jest stałym czytelnikiem. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie.

   Odpowiedz
    1. Michał Ochnik

     @Bartłomiej

     „To może na dobry początek rzeczony wykład w formie notki? Chętnie bym przeczytał, zwłaszcza kawałek o przekazach ideologicznych.”

     Zdecydowanie popieram przedmówcę (przedpiszcę? przedpisarza?)

     Odpowiedz
 1. Dawid Walerych

  Sesja wykładów rzeczywiście wygląda interesująco, a i spotkanie w mijający weekend chętnie bym z oczywistych przyczyn zobaczył. Tym bardziej żałuję, że mieszkając poza Polską, nie mogę się teraz zjawiać w Łodzi częściej. Jakoś takie ciekawe imprezy pojawiły się w Polsce, akurat gdy się przeniosłem. Granie rodzinne, twórcy niezależni, a na dokładkę pan Chmielarz mówiący, dlaczego gry (które robił) są bez sensu i jak ma zamiar temu zaradzić. No, no – wystąpienia Davida Cage’a się przypominają. I dobrze – bunt takich ludzi rodzi przynajmniej szanse na rozwój medium.
  Szkoda, że nie wygląda aby organizatorzy festiwalu chcieli rejestrować wystąpienia kamerą. Wydaje mi się, że zamieszczenie materiałów z wykładów, choćby z opóźnieniem, mogłoby przyczynić się do popularyzacji prelegentów i festiwalu. Niestety, nie widzę aby materiały z zeszłego roku były dostępne w sieci – np. wykład Pawła i Olafa.

  PS. Dla osób które będą na miejscu – proszę pozdrowić ode mnie pana Michała Staniszewskiego i przypomnieć, żeby następna gra Plastic też była trudna do interpretacji. Ja już się douczam i szykuję ;)

  Odpowiedz
 2. Marcin M. Chojnacki

  W moim odczuciu program tegorocznego festiwalu, jeśli chodzi o część poświęconą grom, zapowiada się lepiej niż poprzednio i wygląda na to, że cały dzień spędzę w salce z wystąpieniami :) Przy okazji chciałbym bardzo podziękować Panu Pawłowi za przybycie na Grakademię, serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na MFKiG :)

  Odpowiedz
 3. Michał Ochnik

  Ciałem nie będzie mnie na MFKiG niestety. Ale duchem – jak najbardziej. Najwięcej będzie mnie w mającej swoją premierę na festiwalu drukowanej wersji e-zinu KZ gromadzącej teksty o obliczach mitu superbohaterskiego, gdzie znajdzie się mój artykuł o komiksie Planet Hulk. Toteż, pozwolę sobie na odrobinę prywaty, jeśli ktoś pomiędzy jedną, a drugą prelekcją znajdzie czas na rzucenie okiem, to serdecznie zachęcam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *