Najlepszy telewizor do gier

oko_orłaZostałem poproszony o pomoc w wyborze najlepszego telewizora do gier wideo. W rozsądnej cenie. Powód, wiadomo: polska premiera PlayStation 4, od której dzieli nas tylko tydzień. Przeskanowałem aktualną ofertę rynkową i doszedłem do ciekawych wniosków. A jako że decyzję o kupnie nowego ekranu w związku z oczekiwaną od lat konsolową zmianą warty podejmuje w te dni wiele osób, poniżej parę słów o dokonanych odkryciach. Może komuś z Was się to przyda, bo nie znalazłem podobnych porad w polskiej sieci. Co notabene dziwi, bo okazja ku temu taka, że trudno o lepszą.

Zwykle proszony o pomoc w wyborze telewizora do gier sugerowałem przyjrzenie się którejś z tańszych plazm Panasonica. Z dwóch powodów.

1. Dla amatora gier najważniejszy parametr telewizora to input lag (niestety, nigdy nie znajdziecie o nim wzmianki w oficjalnych danych technicznych producenta), a plazmowe Panasonic Viera zazwyczaj miały, co pożądane, mały input lag. Skonsternowani? Już tłumaczę, co to za zwierz.

Input lag to niezgrabny makaronizm, ale używam tego terminu, bo dobrego zamiennika w żywej mowie polskiej nie ma. Termin ten bywa czasem tłumaczony jako opóźnienie wejścia – dosłownie, ale niefortunnie. Lepsze byłoby opóźnienie obrazu. Tego właśnie bowiem ów parametr, mierzony w milisekundach, dotyczy. To, w uproszczeniu, czas między obliczeniem przez konsolę danego kadru a wyświetleniem go na ekranie.

Opóźnienie w wyświetlaniu obrazu nie ma dla nas żadnego znaczenia, gdy oglądamy telewizję lub film z zewnętrznego źródła. Gdy jednak telewizor służy za ekran podpiętej doń konsoli, jest to parametr kluczowy. Zwłaszcza w grach bardzo dynamicznych, jak wyścigowe lub celownikowe, gdzie o precyzji decydują właśnie milisekundy.

"DriveClub", szykowany na PlayStation 4, będzie grą, w której...

„DriveClub”, szykowany na PlayStation 4, będzie jedną z tych gier, w których…

Wyobraźcie sobie, że mknąc kanarkowym Lamborghini Veneo  z prędkością 355 km/h widzicie zakręt i rosnące za nim drzewo. Chcecie wejść w zakręt w ostatniej chwili. I pewnie by się udało, gdyby nie to, że tak naprawdę jesteście bliżej tego nieszczęsnego pnia niż myślicie – ekran telewizora przekłamuje rzeczywistość, wyświetlając scenę z przeszłości odległej o, powiedzmy, 80 ms. W efekcie rozbijacie wóz i musicie rozpocząć wyścig od nowa.

Jeszcze gorzej sprawy się mają w grach sieciowych. Do opóźnienia spowodowanego przez telewizor dochodzi opóźnienie związane z odległością od serwera. Chcecie pograć z kumplami na PlayStation 4 w nowego „Battlefielda”, wykorzystując telewizor z input lagiem o wartości 65 ms? Brutalnie mówiąc, to nie ma sensu. Przygotujcie się na częste zgony i małą liczbę fragów.

W grach wolnych, jak strategie turowe, duży input lag co prawda nie wpływa na wynik, ale także jest niepożądany. Powoduje niemiłe wrażenie ślimaczenia się gry, toporności sterowania. Kursor zdaje się pływać w kisielu. To naprawdę potrafi zmęczyć.

Lamborghini Veneo

Lamborghini Veneo

2. Telewizory plazmowe wyświetlają precyzyjnie także obiekty w szybkim ruchu. Na dobrej plazmie nie ma mowy o rozmywaniu krawędzi i gubieniu detali, gdy coś przemyka chyżo od jednej krawędzi ekranu do drugiej. To też cenny walor w dynamicznych grach wideo, aczkolwiek trzeba przyznać, że stosowane w telewizorach matryce LCD radzą dziś już sobie z tym zazwyczaj także całkiem nieźle. Na tyle, by smużenie nie raziło – choć z plazmami nie mogą się rzecz jasna pod tym względem równać.

Plazmy, zwłaszcza Panasonica oferują też parę innych istotnych dla graczy atutów, jak choćby głęboką czerń, co pozwala uzyskać wysoki kontrast. Kto miewał problemy z dostrzeżeniem ważnych detali lub przyczajonych wrogów w ciemnych scenach w grach – to macanie na oślep za ukrytą gdzieś wajchą! „trup” w de_dust2! – ten wie, o czym mówię.

Koniec historii

Problem w tym, że plazma właśnie przegrała. Panasonic lada chwila – bodajże w marcu – kończy produkcję telewizorów w tej technologii i zamyka fabryki. Tegoroczna linia modeli jest ostatnią. Można by pomyśleć, że to idealna okazja, by wreszcie się szarpnąć na jakąś tańszą Vierę. Niestety, najnowszych plazm – co za przykra niespodzianka – nie sposób polecić graczom [UZUPEŁNIENIE: no chyba że cena nie gra dla Was roli – jeśli tak, zapraszam na koniec tekstu]. Mają, wbrew tradycji, zaskakująco duży input lag, średnio dwukrotnie większy niż w modelach z poprzednich lat. A stare plazmy Panasonica bardzo trudno dziś dostać. W internetowych sklepach pustki, wszystko wykupione. Może traficie na jakiś egzemplarz w tradycyjnym sklepie. Wtedy warto rozważyć sięgnięcie po portfel, oczywiście po uprzedniej lekturze fachowych recenzji, by nie trafić na czarną owcę w serii.

...duży input lag mógłby zepsuć zabawę

…duży input lag mógłby zepsuć zabawę

I nie polujcie na modele z wyższych półek. Droższe nie zawsze znaczy lepsze. Często bywa tak, że telewizory referencyjne sprawdzają się w grach gorzej niż te tańsze. Stosowane w nich rozwiązania, teoretycznie polepszające obraz, dokładają kolejne milisekundy opóźnienia. Ta uwaga dotyczy wszystkich telewizorów, bez względu na producenta i zastosowaną technologię. Oczywiście mowa tu nie o regule, ale o tendencji. Poszczególne modele mogą sprawiać niespodzianki na plus lub na minus, ale warto pamiętać, że wysoka cena telewizora nie przekłada się automatycznie na wysoką satysfakcję gracza.

Wracając do naszych baranów – optymalnego telewizora dla gracza musimy poszukać gdzie indziej. Wśród plazm innych producentów? Powodzenia, jeśli ktoś się uprze, ale raczej nie węszyłbym w tym kierunku. To Panasonic wyznaczał pułap jakości w omawianej technologii, zwłaszcza po odkupieniu od Pioneera patentów zastosowanych w legendarnej serii Kuro.

Nie ma jednak powodu, by w ramach stypy po plazmach Panasonica wpadać w przygnębienie. Pojawiła się zacna alternatywa.

Nowy najlepszy przyjaciel konsoli

Bardzo interesująco wypada najnowszy garnitur telewizorów LCD z fabryk Sony. Przyjrzałem się im bliżej, usłyszawszy z paru źródeł obiecującą plotkę, że najnowsze modele cechuje mały input lag. W przeszłości telewizory Sony nie zawsze wypadały pod tym względem zachęcająco. Zła sława otaczała na przykład pierwsze serie z podświetleniem LED. Niestety, jako że rzadko który producent zawraca sobie głowę input lagiem, nowe modele, choć teoretycznie bardziej zaawansowane technologicznie, nierzadko wypadają pod tym względem gorzej niż modele „przestarzałe”.

W najnowszej serii telewizorów Sony trafił się jednak diament, który rekomenduję z czystym sumieniem.

Sony_KDL4265xMa fenomenalnie mały input lag i generalnie sprawia wrażenie, jakby był projektowany z myślą o współpracy z PlayStation 4. I być może właśnie tak było. To KDL-42W656A (dostępny też pod inną numeracją; o tym potem).

W skrócie: oferuje zaskakująco wysokiej jakości obraz jak na swoją cenę (obecnie 2490 zł), a input lag ma najmniejszy wśród wszystkich telewizorów dostępnych w sprzedaży. Jeszcze krócej: dla gracza to wybór optymalny.

Ekran 42-calowy, Full HD. Nie wyświetla obrazu 3D – i to był znakomity krok producenta, bo dzięki tej oszczędności można było wyposażyć KDL-42W656A w szybki przetwornik obrazu X-Reality Pro stosowany w znacznie droższych modelach. Jedną z korzyści, jakie zapewnił ten manewr, jest bardzo dobre skalowanie obrazu z niższych rozdzielczości do 1920 x 1080. Dla gracza to atut kluczowy. Już dziś wiadomo, że gry na konsolach nowej – obecnej – generacji nie zawsze będą robione w 1080p. Rozczarowująco mało wydajny Xbox One potrafi dławić się nawet przy 720p („Dead Rising 3” to pod tym względem jakiś ponury żart), ale i PlayStation 4, niestety, nie zawsze zagwarantuje nam taką rozdzielczość. A przecież wciąż korzystać będziemy z Xboxa 360 i PS3, dla których 1080p było niczym sen o zdobyciu K2. Gry na te konsole będą skalowane – bez uszczerbku na jakości obrazu.

Dopowiadając, aby rozwiać wątpliwości: nawet gdy do telewizora trafia obraz przeskalowany wstępnie przez urządzenie źródłowe (np. przez wyspecjalizowany skaler Xboksa One – dziękuję, deem), poddawany jest dalszej obróbce. Stosowany bywa, w zależności od jakości sygnału i możliwości skalera telewizora, najrozmaitszy arsenał środków. W postprocessingu usuwany bywa przeplot, szumy, makrobloki (składowe obrazu poddanego kompresji), najrozmaitsze niepożądane artefakty, aktywowane są algorytmy wyostrzające obraz. Jakość działania skalera telewizora ma zatem znaczenie zawsze – bez względu na to, czy sam musi robić wszystko od podstaw z sygnałem o niskiej rozdzielczości, czy zajmuje się „tylko” finalną jego obróbką.

KDL-42W656A jest też chwalony za ładne kolory. A także za głęboką, prawdziwą czerń, a nie typowe dla LCD tonacje granatu lub szarości. Dlaczego jest to szczególnie ważne dla gracza, patrz powyższe uwagi o zaletach plazm.

HDTVtest

Zachwyty Vincenta Teoha z HDTVtest

Przede wszystkim jednak KDL-42W656A ma rekordowo mały input lag. Powiedziałbym wręcz, że szokująco mały. W zależności od metod pomiaru wynosi od kilku (!) do kilkunastu milisekund. Nie uwierzyłbym, gdybym przeczytał o tym w jednym teście – zakładałbym chyba ingerencję chochlika lub jakiś szwindel. Ten wynik uzyskały jednak niezależnie od siebie różne redakcje.

Według Vincenta Teoha z wyspecjalizowanego w recenzjach telewizorów brytyjskiego serwisu HDTVtest omawiany model Sony ma input lag, w porównaniu do referencyjnego odbiornika kineskopowego, na poziomie zaledwie 6 milisekund. Natomiast w surowym teście input laga opracowanym przez Leo Bodnara wartość ta wynosi 15 ms.

Zainteresowanym polecam lekturę pełnego artykułu. Poniżej na zachętę fragment tabeli z wynikami. Dla redakcji nie ma wątpliwości, że „jest to przede wszystkim najwyższej klasy monitor do gier”.

Skalowanie_input_lag

Podobny wynik uzyskał John Archer z Trusted Reviews, również szanowanego serwisu recenzującego elektronikę konsumpcyjną. Według dokonanych przez niego pomiarów telewizor Sony wyświetlał obraz z opóźnieniem zaledwie 7 ms, „co oznacza, że renderuje obrazy szybciej niż jakikolwiek konkurencyjny telewizor”. Pełny test znajdziecie tutaj.

No dobrze, a minusy? Poza brakiem funkcji 3D, czego akurat za wadę nie uważam, może Was zaboleć spartańska oszczędność na liczbie łączy. Zaledwie dwa wejścia HDMI to bardzo mało, zwłaszcza gdy chcemy grać nie tylko na PS4, ale i na PS3 oraz X360. No ale coś za coś, gdzieś trzeba było ciąć koszty, by zmieścić się w przystępnej cenie z obrazem tak wysokiej jakości.

A propos obrazu, nie oczekujcie perfekcyjnej ostrości obiektów w szybkim ruchu. KDL-42W656A nie rysuje ich tak precyzyjnie jak wiele droższych modeli. Lekko smuży, ale – jak zaznaczają recenzenci – nie na tyle, by to było problemem. Jako że jestem na to czuły, poprosiłem w sklepie o prezentację telewizora z wykorzystaniem filmu w rozdzielczości Full HD. Co prawda najszybsze były w nim gazele przemierzające sawannę, ale coś się już dało ocenić. Obraz mi się podobał, nie odczuwałem dyskomfortu.

Zachwyty Vincenta Teoha z HDTVtest...

Zachwyty Johna Archera z Trusted Reviews

Oczywiście zachęcam Was, abyście nie opierali się na moich wrażeniach, ale sami przeszli się do sklepu przed ewentualnym zakupem, najlepiej z jakimś dobrze sobie znanym dynamicznym filmem na Blu-rayu.

Możecie też znaleźć telewizory z jaśniejszym obrazem, lepszym dźwiękiem i bez zewnętrznego zasilacza. W tej cenie trudno jednak byłoby zaoferować Wam rozsądniejszy kompromis – zwłaszcza gdy kochacie grać.

Ważna uwaga o nazewnictwie. Może zauważyliście, że cytowane testy dotyczą nie KDL-42W656A, tylko KDL-42W653A. Spokojnie, wszystko gra, to zasadniczo ta sama konstrukcja. Model KDL-42W653A nie jest sprzedawany w Polsce. Jak w odpowiedzi na moje pytanie poinformował przedstawiciel polskiego oddziału Sony, 653A różni się tym, że nie został wyposażony w tuner satelitarny. W naszej części Europy obowiązują końcówki 656 i 655, co odnosi się do kolorystyki ramek (odpowiednio: srebrnej i czarnej).

Alternatywa – taniej i z 3D

42PFL5008H_12-MI1-global-001_highres

A jeśli zależy Wam na 3D lub jeszcze niższej cenie, weźcie pod uwagę choćby 42-calowego Philipsa 42PFL5008 (patrz wyżej), do kupienia już za 1999 zł. Ma bardzo dobrą opinię jako monitor do gier, z relatywnie niewielkim input lagiem na poziomie 33 ms. Ma też niezłej jakości głośniki – w każdym razie lepszej jakości niż konkurent od Sony – a unikalny system iluminacji Ambilight wokół bocznych krawędzi sprawia, że obraz wydaje się większy niż 42-calowy (owszem, brzmi to trochę podejrzanie, niczym marny chwyt marketingowy, ale efekt jest całkiem niezły, na wielu robi wrażenie).

Czy gracze powinni odkładać na telewizory 4K?

Skoro już o telewizorach do gier mowa, kilka słów o nowym standardzie 4K, czyli wyświetlaczach o rozdzielczości 3840 × 2160 i ich potencjalnej przydatności jako przystawek do PlayStation 4 lub 5. Parę dni temu zwiedzałem fabrykę LG w Mławie, gdzie takie bestie już są produkowane. Miałem okazję zamienić parę słów z inżynierami. Spytałem, jak duży input lag charakteryzuje telewizory 4K.

Zanim poznacie odpowiedź, dygresja. Telewizory LG to w wielu przypadkach znakomity wybór dla miłośników filmów i telewizji. Są zaawansowane technologicznie, solidnie wykonane (obowiązują militarne normy jakości), a dzięki temu, że produkcja ma miejsce w Polsce, można je kupić zazwyczaj taniej niż porównywalne modele konkurencji. Poza tym fabryki LG to nie tylko montownie. Ponad osiemdziesiąt procent podzespołów wykonywane jest w naszym kraju. To kolejny ważny argument za, tym bardziej warto brać LG pod uwagę przy decyzji kupna nowego telewizora dla mamy.

Bo dla siebie, jako pasjonata gier, już niestety nie. Telewizory LG mają fatalną opinię jako monitory do gier – zazwyczaj cechuje je koszmarny input lag.

Inżynierowie LG przyznali to z podziwu godną szczerością. Spytani o 4K, nie byli mi w stanie podać a vista liczb (ale sprawdzą je, a wtedy dam Wam znać), nie dają jednak amatorom gier wideo większych nadziei. Input lag jest podobno spory. I w najbliższych latach będzie najpewniej spory także w modelach innych producentów. Przeskalowywanie obrazu do rozdzielczości 4K zabiera bowiem sporo milisekund, a raczej trudno zakładać, że w ciągu obecnej dekady trafi na rynek konsola o mocy obliczeniowej tak wielkiej, by generować równie detaliczny obraz, nie wymagający skalowania. Przypomnijmy: 4K to aż czterokrotnie więcej pikseli do przeliczenia niż w standardzie Full HD, który sprawia kłopoty nawet – co za rozczarowanie – Xboksowi One i PS4.

Zanim telewizory 4K stanieją do sensownego poziomu, zanim z sensowną szybkością zaczną przeliczać kadry, zanim pojawią się konsole zdolne generować obraz 4K – urosną nam siwe brody. A Valve być może wypuści wreszcie „Half-Life’a 3”. Naprawdę, nie ma sensu na to czekać.

Appendix:

Ten poradnik był pisany z myślą o osobach, dla których tysiąc złotych w tę czy w tamtą to istotna różnica – czyli, jak sądzę, o circa 99 proc. z nas. Proszono mnie o rekomendację telewizora w miarę przystępnego cenowo, dlatego wyższej półki nie brałem pod uwagę. Na wszelki wypadek jednak, jeśli kogoś z Was byłoby na to stać – gratuluję – informuję, że można znaleźć w tegorocznej serii plazm Panasonica model nadający się do grania. To 50-calowy TX-P50GT60 – z bardzo dobrej jakości obrazem i zaledwie 23-milisekundowym input lagiem (w teście Leo Bodnara również nie najgorzej: 43,4 ms, według pomiarów HDTVtest). Niestety, to już wydatek 5 tys. z okładem.

Z droższych Vier można też – choć z rezerwą – brać pod uwagę 42-calowy P42GT60. Również wyświetla znakomity obraz. Średni input lag ma całkiem niezły: 35 ms, purystom może jednak przeszkadzać, że skacze czasem do aż 62 ms. No i cena też nie dla każdego przystępna: ok. 3800 zł.

Autorem zdjęcie oka (puchacza) jest Woodwalker. Za Wikimedia Commons.

81 odpowiedzi do “Najlepszy telewizor do gier

 1. deem

  A czy to nie jest czasem tak, że sama konsola przeskalowuje obraz z 720p do 1080p i telewizor już nie musi? Podobno XboxOne ma nawet dedykowany chip do tego.

  A z tym input lagiem mnie zaniepokoiłeś – do tej pory nie miałem pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. Może dlatego tak słabo mi idzie w zręcznościówkach?

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @deem
   A czy to nie jest czasem tak, że sama konsola przeskalowuje obraz z 720p do 1080p i telewizor już nie musi? Podobno XboxOne ma nawet dedykowany chip do tego.

   Dobra uwaga. Tak, Xbox One ma własny skaler, i podobno całkiem niezły. No właśnie – skaler źródła może wywiązywać się ze swego zadania lepiej lub gorzej, ale na koniec i tak ten sygnał jest szlifowany przez skaler telewizora. Który również może wywiązywać się ze swego zadania lepiej lub gorzej :). Ten z omawianego modelu Sony jest bardzo dobry.

   Dopisałem akapit na ten temat w tekście. Masz rację, warto było to rozwinąć, dziękuję.

   Odpowiedz
  2. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @deem
   A z tym input lagiem mnie zaniepokoiłeś – do tej pory nie miałem pojęcia, że coś takiego w ogóle istnieje. Może dlatego tak słabo mi idzie w zręcznościówkach?

   Możliwe. Poszukaj testów swojego telewizora i sprawdź ten parametr albo skorzystaj z bazy danych sugerowanej przez deckarda.

   Odpowiedz
   1. deem

    Niestety wygląda na to, że dostaję bęcki bo jestem lamusem, a nie przez słaby sprzęt :)

    Samsung LE40C530 z 2010, w teście z użyciem kamery na HDTVTEST input lag wyszedł na poziomie 14 ms.

    Odpowiedz
  3. Pon

   Czy podobne parametry „opóźnienia obrazu” SONY KDL-42W655A
   posiadają także SONY KDL-42W805A, SONY KDL-42W805B. W porównaniu ceny nie są dużo droższe. Wymienione modele mają więcej wejść HDMI, USB i kilka wydaje się bogatszych rozwiązań.

   Odpowiedz
 2. deckard

  Właśnie od miesiąca jestem posiadaczem telewizora Sony i od miesiąca wiem co to jest Input Lag. Wcześniej nigdy o tym nie czytałem, jednocześnie producenci nie podają tej wartości. Wybrałem model KDL-47W805A (6ms/17ms) (http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag). Telewizor nie miał najlepszych opinii jeżeli chodzi o odwzorowanie czerni, krytykowano również pasywne 3D. Jednak po miesiącu mogę spokojnie napisać, że radzi sobie świetnie i do gier i do filmów (bardzo dobre kąty widzenia). Plus za wygląd (no może oprócz stopki i dużego napisu Sony z przodu). Trzeba jednak przy zakupie tych TV pamiętać o jednym – Sony nie odtwarza wszystkich formatów po podłączeniu zewnętrznych dysków i nie widzi NTFS (przynajmniej mój model). Jeżeli ktoś planuje grać w gry typu multiplayer (BF4, COD itp) input lag powinien być dla niego priorytetem.

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @deckard
   Świetny telewizor wybrałeś, gratuluję :). Zanim do testów trafił ten omawiany przeze mnie, zasłynął jako model z najmniejszym input lagiem. Zresztą różnica jest pomijalna – raptem 2 ms w teście Bodnara. Oba telewizory są znakomite, brawa dla Sony za tegoroczną linię.

   No ale Twój KDL-47W805A to już koszt około 4 tys. zł, niestety. KDL-42W656A jest o 1,5 tys. zł bardziej przystępny. Stąd moja rekomendacja.

   Odpowiedz
   1. deckard

    Sam chętnie kupiłbym tańszy model ale takie są skutki zakupów pod wpływem chwili i ukierunkowaniem na jeden parametr ;) Zakup był pod kątem PS4 (8 letni Samsung dalej działał jednak czegoś mu już brakowało) ale tak tydzień po stwierdziłem, że jest tyle dobrych tytułów na PS3, których nie ograłem (Bioshock 2, Infinity itp.), że postanowiłem raz w życiu nie być testerem nowego urządzenia :) Zrobiłem tak z Xbox 360 (3 razy padł na gwarancji, miesięczna walka o zwrot pieniędzy); z PS3 (konsola kupiona za zwrot za Xboxa, padła miesiąc po gwarancji, zabawa opalarką itp., konieczność kupna drugiej konsoli) i chociaż raz postanowiłem z tych sytuacji wyciągnąć wnioski ;) Cieszę się, że opóźnili Drive Club bo w ten tytuł celowałem najbardziej (plus oczywiście BF4 ale tu też doświadczanie sugeruje, że naprawią ten tytuł do pół roku od premiery).
    Ponieważ trochę odszedłem od tematu artykułu, jeżeli dobrze zrozumiałem input lag na poziomie 20-30ms jest wystarczający do bardzo komfortowej gry, 50ms w grach multiplayer może już wpływać na komfort rozgrywki. Jeżeli tv nie ma specjalnego trybu Game Mode warto powyłączać wszystkie wspomagacze wyświetlania obrazu, podobno trochę to pomaga (nigdy nie testowałem).

    Odpowiedz
    1. quercus_fortis

     ja kilka miesięcy temu zakupiłem ten model: Sony KDL-60W605B

     ale nie mogę znaleźć jaki ma input lag w sieci, masz może jego parametry?

     pozdrawiam

     Odpowiedz
  2. Grzesiek

   Jesli dysk nie przekracza 2TB to zobaczy NTFS. Zrobiles aktualizacje TV?? w tym roku sony czyta MKV i mase innych formatow. Dyski i pamieci przenosne z systemem NTFS sa juz obslugiwane.

   Odpowiedz
   1. deckard

    Miałem aktualizację, możliwe, że problemem był film z GOPRO w nieobsługiwanej rozdzielczości, a ja jednocześnie oparłem się na zasłyszanej opinii. Dzięki za info.

    Odpowiedz
  3. baner

   Rowniez narzekam na W8 2013/14 (kdl55w805?) wlasnie na IPS, nawet lepsze do grania na kanapie, bo cos widac pod katem, a input lag jest, co dowodza testy, bardzo maly. Na dniach przybedzie panas 48″ na va, (konkretnie tx-48as640) jako kompromis ceny, obrazu, I do grania. Podobno display lag na poziomie okolo 55 msec nie poqinien byc zauwazalny ale chodze jak na szpilkach;-) w turnieje online nie gram wiec musi byc git. I cene wylapalem niezla, kilka zlotowek ponizej 2000.

   Odpowiedz
 3. Gremlin

  Czy ten 'input lag’ to nie przypadkiem polski 'czas reakcji’? Z ulotek reklamowych Media Marktów/Saturnów kojarzę taki parametr (podawany akurat przy monitorach, nie TV).

  Odpowiedz
  1. deckard

   Input lag: This refers to the delay from the moment a display receives a signal from a game controller
   “response time”: which measures the time taken for a pixel to switch from either black to white or grey to grey (depending on which is more flattering)

   Odpowiedz
  2. Grzesiek

   Czas reakcji to szybkosc z jaka pixele sie zamykaja i otwieraja. a input lag to czas z jaka informacja dobiega z zewnetrznego urzadzenia (Np. PS4/XBOX one) do TV i jest wyswietlana na ekranie.

   Odpowiedz
 4. deckard

  Jako ciekawostka, model Sony KDL-42W805A ma matrycę właśnie od LG, nie wiem czy opisywany przez Ciebie model również tak nie ma:
  „Unlike the flagship W9 series, the W8 misses out on Sony’s new Triluminos technology, instead using a conventional LED-backlit LCD panel. The size of the screen (42 inches instead of the W9’s 40 inches) plus the fact that it uses passive 3D technology indicates that this is in fact an IPS panel manufactured by LG. The excellent wide viewing angles confirm this” (http://www.s21.com/sony-kdl-42w805a.htm)

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @deckard
   Jako ciekawostka, model Sony KDL-42W805A ma matrycę właśnie od LG, nie wiem czy opisywany przez Ciebie model również tak nie ma

   Nie mam pojęcia, z czyjej fabryki wziął matrycę, ale na pewno jest to inny model niż zastosowany w KDL-42W805A. Tamten jest w technologii IPS, ten to VA.

   Odpowiedz
  2. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @deckard
   jeżeli dobrze zrozumiałem input lag na poziomie 20-30ms jest wystarczający do bardzo komfortowej gry, 50ms w grach multiplayer może już wpływać na komfort rozgrywki.

   Z grubsza tak, ale to kwestia indywidualna; różni ludzie różnie znoszą ten sam lag. Poza tym warto zbijać input lag jak tylko się da, nawet mocno poniżej teoretycznego poziomu „komfortowej gry”, bo opóźnienia się sumują. Pododawaj lagi serwera, kontrolera (zwłaszcza jeśli bezprzewodowy) itd., a niewykluczone, że suma okaże się horrorem.

   Jeżeli tv nie ma specjalnego trybu Game Mode warto powyłączać wszystkie wspomagacze wyświetlania obrazu, podobno trochę to pomaga (nigdy nie testowałem).

   Zwykle Game Mode działa zgodnie z przeznaczeniem, ale zdarza się, że warto jeszcze coś dodatkowo powyłączać ręcznie.

   Odpowiedz
 5. Bartłomiej Nagórski

  Kolejny mocno przeintelektualizowany i popisujący się pseudo-erudycją artykuł na Jawnych Snach… :P

  A teraz serio. Nie śledzę obecnych trendów jeśli idzie o telewizory, ale kupując w 2011 kombo PS3 plus monitor do niego (nie oglądam telewizji) przeszedłem przez dokładnie taką samą ścieżkę rozważań dot. input laga oraz odwzorowania barw. Ostatecznie przekonał mnie bodajże ten artykuł, co zakończyło się zakupem Panasonic TX-P50S20E, czyli doskonałej plazmy 50″ w promocyjnej cenie ok. 3k PLN. Od tamtej pory nie dość, że nie miałem z nim najmniejszych problemów, to jeszcze nie raz i nie dwa byłem mile zaskoczony porównując go z nowszymi, droższymi i mniejszymi telewizorami znajomych.

  Do grania jest jak znalazł, a ultymatywnym testem było ściganie się w WipeOut HD – 1920x1080x60Hz.

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @Bartłomiej
   Kolejny mocno przeintelektualizowany i popisujący się pseudo-erudycją artykuł na Jawnych Snach… :P

   :)

   co zakończyło się zakupem Panasonic TX-P50S20E, czyli doskonałej plazmy 50″ w promocyjnej cenie ok. 3k PLN.

   Ech, zazdroszczę. Jak na ironię, parę osób kupiło plazmę Panasonica po moich namowach, a ja sam nie zdążyłem. Szewczyk bez butów chodzi.
   Od pięciu lat używam do komputera monitora HP LP2475w z input lagiem na poziomie 25 ms i jest dobrze, a obok na biurku stoi, używana wyłącznie jako monitor do konsol, jakaś mocno już leciwa Bravia. Nieźle dawała sobie radę, ale ma rozdzielczość 720p, co dziś już przestaje wystarczać.

   A propos input laga, rzucam linkę do rozsądnych refleksji. Ciekawe informacje można też wygrzebać z komentarzy:
   http://reviews.cnet.com/8301-33199_7-57590644-221/input-lag-how-important-is-it/

   Odpowiedz
 6. Olaf Szewczyk Autor tekstu

  Jeszcze jedna uwaga dotycząca tegorocznych plazm Panasonica. Być może istotna dla tych bardziej forsiastych z Was :).

  Ten poradnik był pisany z myślą o osobach, dla których tysiąc złotych w tę czy w tamtą to istotna różnica – czyli, jak sądzę, o circa 99 proc. z nas. Proszono mnie o rekomendację telewizora w miarę przystępnego cenowo, dlatego wyższej półki nie brałem pod uwagę. Na wszelki wypadek jednak, jeśli kogoś z Was byłoby na to stać – gratuluję – informuję, że można znaleźć w tegorocznej serii model nadający się do grania. To 50-calowy TX-P50GT60 – z bardzo dobrej jakości obrazem i zaledwie 23-milisekundowym input lagiem (w teście Leo Bodnara również nie najgorzej: 43,4 ms, według pomiarów HDTVtest). Niestety, to już wydatek 5 tys. z okładem.

  Z droższych Vier można też – choć z rezerwą – brać pod uwagę 42-calowy P42GT60. Również wyświetla znakomity obraz. Średni input lag ma całkiem niezły: 35 ms, purystom może jednak przeszkadzać, że skacze czasem do aż 62 ms. No i cena też nie dla każdego przystępna: ok. 3800 zł.

  Odpowiedz
 7. sunrrrise

  Kupowanie TV pod konsolę jest proste w porównaniu do kupowania TV pod PC – tu aby było straszniej do input laga dochodzi jeszcze magiczny chrome sampling. Sam waflowałem się z tym pół roku temu przez parę tygodni i ostatecznie nabyłem Philipsa 32PFL4007. Chrome sampling 4:4:4 i input lag… 0 ms w trybie kino! Jestem zachwycony bo jednak myszka czy 16 bitowy joystick wymaga większej dokładności i precyzji niż pad.

  A tu fajne zestawienie:

  http://www.gikz.pl/artykuly/geekstuff/telewizor-jako-monitor-do-komputera/

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @sunrrrise
   Ja bym się bał stawiać telewizor na miejscu dla monitora, bo trudno mi sobie wyobrazić pisanie i czytanie przy takiej odległości – a może się mylę? Jak wygląda czcionka przy 1920 x 1080 na 32-calowym ekranie oglądanym z bliska?

   A polecane zestawienie fajne :). Twoje?

   Odpowiedz
   1. sunrrrise

    Zestawienie fajne, ale nie moje. Dzielę się bo dla mnie było bardzo pomocne i może ktoś z korzysta.

    Co do TV jako monitora – przesiadłem się z 22 calowego CRT i dostrzegam praktycznie same plusy. Ekran mam dalej (aktualnie jakieś 150-170 cm), czcionka jest większa i czytelniejsza mimo znacznie wyższej rozdzielczości (1600×1200 vs FullHD). Dzięki chrome samplingowi na poziomie 4:4:4 czcionka wygląda bardzo dobrze tzn. normalnie :)

    Na mniejszy ekran już bym nie wrócił;)

    Odpowiedz
  2. Surin

   Miałeś na myśli „chroma subsampling”? Jeśli masz namiary na jakieś ciekawe polskie strony dotyczące tego wątku, to daj znać, bo to dla mnie kompletnie obce pojęcie.

   Odpowiedz
 8. Kijek

  Mam pytanie – czy taki sam niski lub podobny input lag będzie w modelu Sony KDL-50W656A czyli z matrycą 50”? Ewentualnie czy będzie też ok. Philipsa 47PFL5008? Powiem szczerze że 42 cale to „trochę” mało….

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @Kijek
   Niestety nie wiem, nie znalazłem miarodajnych recenzji tych modeli. Możesz się kierować poszlakami i zaryzykować, pamiętając, że cała tegoroczna linia od Sony ma bardzo dobrą opinię jako monitory do gier. Sądzę, że to nie przypadek, chyba musieli wałkować ten temat z projektantami PS4. Przynależność do wspólnej kategorii 656A niby też zwiększa szanse, ale zdarzało się, że nawet w ramach tej samej serii producent stosował matryce w różnych technologiach i pochodzące od innych dostawców.

   Co się tyczy Philipsa, to mam gdzieś w tyle głowy echo czyjejś uwagi, że model 47-calowy z serii 5008 ma większy input lag niż 42-calowy, ale próbując teraz zweryfikować tę opinię, nie potrafiłem się dokopać do źródła. Może pomyliło mi się z 47-calowcem z półki wyżej, 6008, bo ten ma faktycznie opinię wolnego, ze sporym opóźnieniem.

   Powiem tak: gdybym miał zaryzykować kupno któregoś z tych dwóch telewizorów, postawiłbym na Sony. Wcześniej rzecz jasna przyglądając mu się uważnie w salonie. Pamiętaj, że zawsze możesz zapakować do torby PS3 i na miejscu poprosić o podłączenie, sprzedawcy powinni Ci pójść na rękę. Weź jakąś dobrze ci znaną ścigałkę, FPS-a lub bijatykę i przekonaj się, czy jest wystarczająco responsywna, byś się z tym dobrze czuł. Inwestując tyle forsy, lepiej się zabezpieczyć przed niemiłą niespodzianką :).

   A jeśli możesz wydać około 5 tys. zł, pomyśl poważnie o TX-P50GT60 – pewny strzał, na pewno nie będziesz żałował. No chyba że lubisz grać w dzień, a telewizor ma stanąć w miejscu, na które bezpośrednio świeci słońce – to akurat słaby punkt plazm.

   Odpowiedz
   1. Kijek

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź! :)
    W Warszawie w jednym ze sklepów ten 50″ Sony był powieszony bok w bok z Toshibą 50L7335DG i reakcja Sony była widoczna na pierwszy rzut oka (był włączony ten sam materiał) wiec jest nadzieja że 50tka nie różni się dużo jeśli chodzi o czas reakcji matrycy od tego 42 calowego modelu. Dzięki wielkie jeszcze raz za info. Pzdr.

    Odpowiedz
 9. BoBJax_PL

  Dokładnmie zgadzam się z artykułem w 100%, sam będąc na etapie kupna tv pod ps4 z miesiąc wietrzyłem wszystkie możliwe fora oraz strony. Wybrałem 50w656 najlepszy z możliwych wyborów pod konsole. Zastanawiam się tylko czy input-lag jest taki sam jak w modelu 42 wiem, że konstrukcyjnie to to samo ale czy wilekośc matrycy ma wpływ na input-lag?? Co do 3D jest model serii 6 z pasywnym 3d zwie się 50w685/6, jendka i tutaj nie znam wartości input/laga i tak samo zastanawiam się czy zmiana matrycy na taką obsługująca 3d ma wpływ na jego wielkość.

  Odpowiedz
 10. Aleksander Borszowski

  Chciałem napisać „dlatego lubię Jawne Sny”, ale to by sugerowało, że lubię Was (nas?) tylko wtedy, gdy nasze „interesy” się zgadzają, a to nieprawda. Niemniej miło zobaczyć tutaj coś, o czym sam zamierzałem napisać.

  Sam szukam obecnie monitora z kilkumilisekundowym (2ms?) input lagiem, żeby mieć spokój z bijatykami.

  Odpowiedz
 11. Simplex

  Z góry przepraszam, jeśli to jest głupie pytanie – ale czy input lag da się zmierzyć „na oko”? Jeżeli szybko ruszam myszką i widzę, że kursor reaguje natychmiast na moje ruchy (nie mam wrażenia, aby między moim ruchem a myszką a ruchem kursora na ekranie było jakiekolwiek zauważalne opóźnienie) to czy oznacza to że input lag w moim TV jest na zadowalająco niskim poziomie? Posiadam telewizor LG 55LD650 (ciekawostka: wyprodukowany w Polsce), który jest mało popularny i nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o input lagu. W/g oficjalnych danych producenta „response time” wynosi 2 ms, ale to oczywisty marketing.
  Grałem na nim w BF3, obecnie gram w BF4 i idzie mi dość przyzwoicie ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/Simpl3xPL/ ), nie odnoszę wrażenia że przeciwnicy mają jakąś nieuczciwą przewagę, więc może to znaczy, że input lag w tym telewizorze jest wystarczająco niski?

  Odpowiedz
   1. Albin rydzynski

    Siema pozdrawiam i w temat. Proszę o radę który tv zakupić do konsoli PlayStation 3 wersja 80gb
    Ograniczenie to 19 cali bardzo dziękuję z poważaniem Albin

    Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @Simplex
   Jeśli jesteś zadowolony z responsywności swojego monitora w grach offline, to znaczy, że się do nich nadaje. Pisałem tu krytycznie o telewizorach LG, bo praktycznie co któryś trafia pod lupę, okazuje się być obciążony dużym input lagiem, ale to nie znaczy, że wszystkie muszą mieć tę wadę – odradzałem je, bo kupno LG w ciemno to dla gracza zbyt duże ryzyko. A nie znam testów odbiorników tej firmy, które graczom by polecano.

   Ludzie z LG tłumaczyli, że te telewizory są projektowane z myślą o jak najlepszym obrazie i niezawodności, a input lag po prostu nie jest priorytetem – co nie znaczy, że z założenia musi być wysoki. Może trafił Ci się model, który wyświetla obraz z subiektywnie dopuszczalnym opóźnieniem, pechowo przeoczony przez profesjonalnych testerów. Jeśli tak, gratuluję, 55 cali za mniej niż 4 tys. zł to superokazja.

   W sieciówkach sprawy się mają inaczej. Czytałem gdzieś, że to podobny casus jak z 30 fps vs. 60 fps – gracz może subiektywnie nie dostrzegać różnicy, ale grając w trybie 60 wyświetlanych na sekundę klatek osiąga lepsze wyniki niż przy 30. Możesz zatem odnosić wrażenie, że kursor myszki rusza się jak powinien, a input lag jednak jakoś się na grze odbija.

   Najbardziej wymagające są bijatyki, tam chłopaki kontrują z precyzją liczoną w klatkach, ale o tym już rozmawiaj z Aleksandrem; z nas wszystkich tutaj wie o tym zdecydowanie najwięcej. W „Battlefieldzie” też jednak warto się o te parę klatek nie mijać z celem.

   Jeśli masz jeszcze gdzieś monitor/telewizor kineskopowy, możesz łatwo wykonać pomiar, puszczając sygnał z nagranym precyzyjnym zegarem cyfrowym równolegle na CRT (jako punkt odniesienia) i na swój telewizor LG. Postaw je ekranami obok siebie i zrób zdjęcia przy minimalnym czasie naświetlania. Potem wystarczy odjąć jedną wartość od drugiej. Różnica to input lag Twojego LCD.

   Grałem na nim w BF3, obecnie gram w BF4 i idzie mi dość przyzwoicie ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/Simpl3xPL/ )

   „Simpl3xPL is only sharing this with friends.” No, pochwal się :). Ja z trudem ostatnio wygrzebałem się z kill ratio do honorowego 1, ale pewnie zaraz znów polecę w dół, gdy zmienię technika na jakąś inną klasę. Niestety, neurony już nie te co kiedyś, przy bio lagu zwykły input lag to pikuś :/.

   Odpowiedz
     1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

      @GameBoy
      „Twój komentarz oczekuje na moderację.”
      Jakiś filtr antyspamowy blokujący linki?

      Blokadę spamu ustawiłem na dość dużą liczbę linków naraz (nie pamiętam, chyba dwuliczbową), Twój komentarz musiał utknąć w poczekalni z innego powodu. Nie podałeś aby nowego adresu e-mail, przez co WordPress nie rozpoznał Cię jako stałego bywalca?

     1. Simplex

      Naprawdę trudno mi uwierzyć że ktoś może nie widzieć różnicy między 30 a 60fpsami, zwłaszcza w bezpośrednim porównaniu. Ja też kiedyś uległem mitowi „oko ludzkie widzi maksymalnie 24 klatki/filmy w kinie mają 24 klatki i są płynne” i bezmyślnie to powtarzałem, aż mi ktoś wkleił linka z porównaniem i przestałem.

     2. GameBoy

      Te 24 klatki w oku ludzkim to raczej mit. Inaczej każdy szybki ruch widzielibyśmy jako rozmazaną plamę jak w standardowym kinie 24fps.
      Natomiast oglądając film w 48 klatkach (np. Hobbit) każdy ruch jest ostry jak żyleta i można liczyć pojedyncze fragmenty rozwalonej scenerii lecącej w przepaść jeśli tylko zdążymy złapać wzrokiem wszystkie zanim spadną. :)

      @Olaf: „Nie podałeś aby nowego adresu e-mail, przez co WordPress nie rozpoznał Cię jako stałego bywalca?”
      Nie, nic nie ruszałem.

 12. megger

  Dla mnie najbardziej najlepszym wyborem byłby Philips, bardzo podoba mi się ten ambilight którym tak się chwalą. Widziałem przykład zastosowania funkcji Dual View Gaming w grach, ekran wyświetla z zastosowaniem migawkowego 3D dwa różne obrazy dla dwóch różnych graczy, świetne zastosowanie 3D. Dostępne dopiero od serii 8, ale warto, bo coś takiego jest znacznie lepsze niż multiplayer w internecie.

  Odpowiedz
  1. Technik

   w telewizorach 50 cali LCD to raczej nic ciekawego nie ma , generalnie albo 42″ które ja uważam za małe, 47″ ciut poniżej ale za to są ciekawe modele, lub 55″, tylko wtedy cena nie jest już „rynkowa”.

   Odpowiedz
 13. Nexus

  Kupiłem ten polecany przez Olafa Szewczyka TV w wersji 50 cali.

  Pierwsze pół godziny to pewne rozczarowanie kolorami. Odpaliłem Uncharted 2 na początek i byłem autentycznie rozczarowany „zimnymi” kolorami.

  Dopiero jak dokopałem się do ustawień, skalibrowałem obraz i po prostu mnie zniszczył. Wszystkie Unchartedy czy Prince of Persia 2008, Ratchety itd. są bajecznie kolorowe. Wipeout wypala oczy.

  Wcześniej miałem LCD 32 cale i w sumie przeskok na 50 zrobił na mnie mniejsze wrażenie niż ten skok jeżeli chodzi o jakość obrazu i szybkość reakcji.

  Tak więc dzięki Gospodarzowi za rekomendację i też ze spokojem polecam ten TVek przede wszystkim do gier, o ile oczywiście nie interesuje Was 3D i nie szalejecie z ilością urządzeń podpiętych przez HDMI.

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @Nexus
   Bardzo się cieszę, że te rady okazały się przydatne :). No i dziękuję za podzielenie się z nami wrażeniami – teraz mamy już pewność, że także model 50-calowy z tej linii trzyma jakość omawianej czterdziestki dwójki.

   Czy mógłbyś jeszcze, proszę, powiedzieć nam, jakie ustawienia parametrów uznałeś za optymalne? Może komuś to pomoże przy kalibracji.

   Odpowiedz
 14. Krzysiek

  Jeżeli chodzi o telewizor go gier to najlepszy na rynku będzie Philips – ze względu na najniższy input lag. W dodatku w niektórych modelach jest technologia Dual View – czyli gracze widzą zupełnie co innego na obrazie za pomocą okularów.

  Odpowiedz
  1. Technik

   No nie byłbym tego taki pewien, nie widziałem nigdzie wybitnych wyników pomiarów input lag telewizorów Philips

   Odpowiedz
 15. Nexus

  Trudno mi pisać o szczegółach, bo wciąż jeszcze eksperymentuję. Generalnie, jeśli chodzi o TV/ filmy ustawienia bardzo zbliżone do ustawień zalecanych w Trybach obrazu (Kino, Sport itd.) Warto zahaczyć opcję typu Naturalna skóra, Korekcja czerni, Realizm.

  TV kupiłem głównie do gier. Domyślne ustawienia trybu Gra mnie nie przekonały, więc tu pobawiłem się najdłużej. Mocno podbiłem kontrast i nasycenie (8/10), tryby – Żywy Kolor, Czystość bieli: duża, Uwydatnianie szczegółów i Uwydatnianie krawędzi. Jest tam jeszcze sporo innych ustawień, można się bawić długo i dostosowywać do swoich gustów. To ustawienia dla PS3. Maksymalne nasycenie kolorami dałem z kolei w cukierkowych grach na Wii – Donkey Kong czy Mario Galaxy wyglądają tak bardzo miodnie. :-) Z efektu po takich ustawieniach jestem, jak już wspomniałem wyżej, bardzo zadowolony.

  Tu pewna uwaga, dla mnie akurat okazała się istotna – nie wiem jak jest w wersji 42 cale, ale u mnie brak wejścia VGA i na pogranie w coś z PCta muszę czekać na dostawę odp. kabelka.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 16. Robert 0392

  Witam. Obecnie posiadam telewizor marki samsung model es6800 i jestem z niego bardzo nie zadowolony… smażenia rozmyte kolory i wogole obraz kiepski. Posiadam ps3 i ps4 obraz też na tych konsolach nie jest najlepszy oczywiście na ps4 lepszy(fullhd) poradzcie mi coś zastanawialm się nad sony w805?

  Odpowiedz
 17. zielona

  Właśnie cały tekst jest na ten temat ;) Sama bardzo skorzystałam , na razie teoretycznie, bo przymierzanie się do zakupów sprzętowych trwa u mnie strasznie długo, ale naprawdę polecam się zapoznać.

  Odpowiedz
 18. Krzysiek

  Witam.

  Panie Olafie po powyższym artykule odrzuciłem swoją wizję zakupu LGka, oraz Samsunga na rzecz właśnie rozglądania się w ofercie Sony. Interesuje mnie tylko przedewszystkim granie i komfortowe oglądanie filmów, telewizji, cała reszta Smart, piloty Magic itp. mnie nie za bardzo interesuje. Najważniejszy jest dla mnie input lag, jakość obrazu, min. 2 złącza HDMI oraz ewentualnie możliwość zawieszenia naścianie reszta jest sprawą dużo mniej istotną, prócz ceny (budżet do 2500zł.). Jestem przekonany do polecanego przez Pana modelu, ale chciałbym jeszcze dopytać czy nie ma on równie dobrego odpowiednika w wersji 46″ – nadajacego się pod playstation 4?

  Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź i poradę.

  Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
 19. Zemen

  Czy model KDL-32W655A ma tak samo niski input lag jak jak KDL-42W656A. Proszę o pomoc, bo dzisiaj chce nabyć telewizor o 42 cale są dla mnie za duże.

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @Zemen
   Czy model KDL-32W655A ma tak samo niski input lag jak jak KDL-42W656A.

   Pewnie już kupiłeś, tak czy owak – nie wiem. Ale to generalnie pod tym względem udana seria. Te większe 656 też mają pomijalny input lag, jak chyba pisał już o tym ktoś w tym wątku, kto miał przyjemność nabyć.

   Odpowiedz
 20. Damian

  Witam! Bardzo ciekawy i pouczający artykuł!

  Jestem obecnie właśnie na etapie kupowania TV do PS4 głównie. W związku z tym moje pytanie: czy ten model nadal będzie optymalnym wyborem czy może pojawiła się jakaś nowa alternatywa w podobnej cenie?

  Drugie pytanie, od nośnie tego TV (KDL-32W655A): jak wygląda sprawa z multimediami? Ponieważ poza konsolą, chciałbym wykorzystywać TV do oglądania filmów HD ale nie tylko (np. seriale itd.) z pendriva chociażby. Niestety słyszałem, że te modele mają kiepskie wsparcie dla popularnych formatów multimediów. Czy ktoś posiadający ten TV mógłby mi napisać jak to z tym jest, jak z czytaniem formatów, napisów polskich, odtwarzaniem z USB itd.?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 21. Olaf Szewczyk Autor tekstu

  @Damian
  czy ten model nadal będzie optymalnym wyborem czy może pojawiła się jakaś nowa alternatywa w podobnej cenie?

  Wiosną wejdą na rynek modele z tegorocznej linii Sony. Może będą lepsze, a nawet jeśli nie, to ich premiera obniży cenę telewizorów ubiegłorocznych – a więc i tego polecanego w artykule. Ceny powinny zresztą zacząć spadać jeszcze przed wymianą modeli, by zwolniło się miejsce w magazynach. Jeśli zatem nie spieszy Ci się bardzo, poczekaj chwilę z zakupem. Opłaci się.

  Drugie pytanie, odnośnie tego TV (KDL-32W655A): jak wygląda sprawa z multimediami?

  Nie wiem, niestety, za wiele o tym modelu. Poszukaj o nim informacji w wyspecjalizowanych serwisach wymienionych w tekście.

  Odpowiedz
 22. Damian

  Co do tych multimediów to chodziło mi oczywiście o KDL-42W655A czyli ten polecany model z artykułu. Udało mi się w końcu dokopać do informacji na ten temat (co w brew pozorom nie było takie łatwe). Ogólnie wygląda na to, że faktycznie sony miało wcześniej problemy z odtwarzaniem wielu formatów ale teraz zostało to poprawione. Zgodnie z tą tabelą: http://pdf.crse.com/manuals/13LW600114/PL/codeclist.html#10 wygląda to bardzo zachęcająco. Aczkolwiek, jeśli ktoś ma jakieś informacje z pierwszej ręki (np. posiada ten TV) to proszę o potwierdzenie.

  Ogólnie zrobiłem „research” (głównie w materiałach zagranicznych bo niestety jeśli chodzi o serwisy polskojęzyczne to jest straszna bieda w tej kwestii) i na tej podstawie utwierdziłem się już prawie w wyborze tego sony ;) Inne opcje jakie rozważam to: Panasonic TX-L42E6E, Samsung UE40F6400 (ew. 6500), Philips 42PFL4208H (ew. 5008H). Jednak z tych wszystkich najpewniej chyba wygląda ten sony.

  Odpowiedz
 23. waldek

  Witam, chciałem zapytać o tv sony , model KDL-50W685A , czy można gdzieś znaleźć test tego telewizora? , głównie chodziło by mi właśnie o input lag , prosiłbym o pomoc , poza tym jak kolega wyżej , też szukam tv do grania głównie , ok 47 , 50″, i oczywiście z najniższym możliwym input lagiem , jeszcze raz proszę o pomoc

  Odpowiedz
 24. Th0rin

  Witam.
  Czy w Philips 42pfl5008h okulary które dołączone są do zestawu służą do oglądania 3D i trybu gry dual view gaming ?
  I drugie pytanie czy w każdej grze posiadającej opcję split screen można uruchomić dual view gaming? Działa to na podobnej zasadzie jak konwertowanie obrazu 2d->3d i robi się to z poziomu TV czy dany tytuł musi być do tego zoptymalizowany?

  Odpowiedz
 25. Rafał Wawrzuta

  Bardzo rzadko dodaję komentarze, ale w tym wypadku muszę. Znakomity poradnik. Rozwiał Pan moje wątpliwości i odpowiedział na wszystkie pytania. Gratuluję też lekkości pióra.

  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 26. versedi

  Szukam tv do ps4/pc. Czy opisywany w artykule sony równie dobrze poradzi sobie w charakterze moniotora? Zależy mi na przeglądaniu internetu i oglądania filmów. Do grania oczywiście ps4.
  Gratuluje artykułu, bardzo pomocny tekst.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @versedi
   Czy opisywany w artykule sony równie dobrze poradzi sobie w charakterze moniotora? Zależy mi na przeglądaniu internetu i oglądania filmów.

   Sądzę, że tak. Jeśli wierzyć specyfikacji, wyświetla obraz w trybie 4:4:4.
   Warto jednak pamiętać, że tegoroczna linia telewizorów Sony już trafia do sklepów – może przez ten rok opracowali lepsze modele? Jutro będę miał okazję się im przyjrzeć na pokazie.

   Odpowiedz
   1. Th0rin

    Po pokazie proszę o podzielenie się własnymi spostrzeżeniami i odpowiedź na odwieczne pytanie: „czy warto dopłacić?”.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 27. Proto19x

  UE40F5500 – Co myślisz o tym ekranie? Ponoć ma również bardzo niski input lag, a jest półtora raza tańszy.

  Odpowiedz
 28. Shibotu

  Witam od jakiegis czasu posiadam telewizor KDL – 37 EX 503 chcialem zapytac autora tego artykolu czy ten telewizor bedzie odpowiedzni do grania na Ps4. Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 29. Grzen

  Witam. Przymierzam sie do kupna poleconego telewizora sony w656a, jest mi on potrzebny tylko i wylacznie do PS4. Jednak kupujac nowy tv chcialbym miec 3d czy jest jakas drozsza opcja gdzie opad szczeny jest townie gwarantowany jak w przypadku 656 tylko z opcja 3d ?? Czy nawet sie nie zastanawiac bo do 3tys i tak nie znajde lepszego obrazu „2d” niz w sony? Dzieki, pomocny artykol

  Odpowiedz
 30. kryss

  a co powiecie na to ze mam ue40es6800 i strasznie sie gra w fpsy czy wyscigi.. niby ma 33ms w tescie pisali ze nie ma roznic wzgledem crt obsluguje 4:4:4 sampling a gra sie strasznie podlaczony do pc , dodam ze wlaczylem tryb game mode

  Odpowiedz
 31. Aslaf

  Witam! Kilka słów ode mnie: aktualnie następcą wyżej wymienionego soniacza jest model 42w705b. Charakteryzuje się on jeszcze mniejszym input tagiem, niestety tak jak wspomniany wyżej 656 jest oparty na matrycy 50hz. Idealnym kompromisem między jakością obrazu i input lagiem jest tegoroczny 50w805b (tylko wersje 50″ i 55″, niestety 42″ to zeszłoroczny model na matrycy IPS) 22ms opóźnienia, znakomita jak na LCD czerń, jednak dosyć wysoka cena: 3500 do 4000 zł. Tegoroczna w6 również jest niezła i zaskakuje niskim lagiem. Ogólnie trzeba szukać wśród soniaczy- zlokalizowali swój target wśród graczy i najwyraźniej niskie wartości opóźnienia stały się standardem. Najprościej trafić kupując tv właśnie tej firmy. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. Grzen

   Szukam 50″ i mowisz kompromis w805b… A co powiesz na w705 50 cali ? Ma juz 100hz prawda ? Co bys wybral ? Nie potrzebne mi 3d a na hdtv.com podobno 705 ma lepsze podswietlenie

   Odpowiedz
   1. Aslaf

    705 jest w tej wersji niedostępny w Polsce (przynajmniej aktualnie) Rzeczy o których dowiedziałem się na forach myps i hdtvpolska: 50 hz jest tożsame z 60hz matrycą, gdyż są one kompatybilne z.systemami Pal i NTSC. 120 klatek da sie wykorzystać tylko na pc „symulując” tryb 3d, jednak nie wszystkie silniki graficzne dobrze to interpretują. HDMI nie jest w stanie przekazać sygnału 120hz w 2d . Co do 705: model w wersji 42 całe nie posiada pełnoprawnym wersji motionflow, nie ma „dorabiacza” klatek pośrednich, co nie ma znaczenia w trybie gry bo i tak byś z tego nie korzystał, jednak w multimediach (filmy) przydaje się. Btw, próbowałem znaleźć input lag 50 calowego 705b: internet na ten temat milczy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *