Droga Ellie


Dziś w tygodniku „Polityka” ukazał się mój tekst o „The Last of Us Part II” – grze, która zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Mam nadzieję, że udało mi się uzasadnić, dlaczego. I dlaczego uważam dzieło Neila Druckmanna i studia Naughty Dog za wybitne. Artykuł omawia „The Last of Us Part II” obszernie, na dwóch stronach pisma.

Jeśli już graliście, może ciekawe okaże się dla Was skonfrontowanie swoich przemyśleń z moimi. Jeśli dopiero się przymierzacie do tej gry lub jesteście w trakcie – zachęcam do lektury dopiero po ukończeniu „The Last…”. Ważne jest bowiem, by pewnych rzeczy nie wiedzieć przedwcześnie, dać się tej grze zaskoczyć. A co nieco, niestety, musiałem w tej recenzji zdradzić. Jeśli z kolei planujecie granie dopiero w nieokreślonej przyszłości lub wcale, bo nie macie takiej możliwości – tekst można przeczytać teraz. Internet już zaczyna buzować od spoilerów, nie unikniecie ich tak czy owak w najbliższych tygodniach.

Kontynuacji historii Ellie i Joela poświęciliśmy też w „Polityce” podcast „Kultura na weekend”, odc. 22. Większych spoilerów tu chyba nie ma, można słuchać bezpiecznie. Rozmowę prowadzi Bartek Chaciński, o grze dyskutują Michał R. Wiśniewski, który napisał recenzję „The Last of Us Part II” do miesięcznika „Pixel” (jeszcze nie ma tego numeru w sprzedaży) oraz autor tych słów.

Jedna odpowiedź do “Droga Ellie

  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

    Właśnie przeczytałem sobie przy kawie ten tekst już wydrukowany i zauważyłem, że redakcja, niefortunnie wstawiając jedno słowo, zrobiła z Ellie Żydówkę :/. No więc prostuję: nie, Ellie nie jest Żydówką. Nic mi przynajmniej o tym nie wiadomo.

    Wypadł też akapit o istotnej moim zdaniem scenie w synagodze, kiedy to Dina wręcza Ellie bransoletkę. Może nie będę już tego wątku tu rozwijał, ale przyjrzyjcie się uważnie. To nie jest zwykła ozdoba, to „ręka Miriam”. Tę bransoletkę widzimy potem ciągle na ręce Ellie, jakby Druckmann chciał, by coś przypominała. Resztę niech sobie każdy sam wykoncypuje :).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *