Masakra

Widziałem rzeczy, którym wy, ludzie, nie dalibyście wiary. Okręty w ogniu w ramionach Oriona. Strumienie energii lśniące w ciemnościach u Wrót Tannhäusera.

Roy Batty, android bojowy klasy Nexus-6, o bitwach kosmicznych w odległych zakątkach Wszechświata („Blade Runner”, reż. Ridley Scott)

 Bitwa o układ B-R5RB, "EVE Online"

Bitwa o układ B-R5RB, „EVE Online”

Gdyby kilka lat temu ktoś mi powiedział, że najbardziej szanowany tygodnik opinii w Polsce – ba, jakikolwiek tygodnik opinii – zdecyduje się opublikować artykuł będący w całości opisem jednej konkretnej bitwy (!) w grze wideo, miałbym problem z zachowaniem powagi. I to także gdyby miało chodzić o bitwę nad bitwami, precedensową nawet w kosmicznej skali zdarzeń „EVE Online”. Żyjemy już jednak najwyraźniej w innej epoce.

„Masakra w układzie B-R5RB” to prawdopodobnie najbardziej nerdowski tekst dotyczący gier wideo w historii rodzimej prasy głównego nurtu. I chyba najbardziej egzotyczny (mam nadzieję, że nie hermetyczny) z perspektywy osób, które grami się nie pasjonują. Zapraszam do lektury najnowszej „Polityki”.

Autorem kadrów jest rooksandkings. Więcej obrazów dokumentujących to starcie znajdziesz tutaj.

EVE9

4 odpowiedzi do “Masakra

 1. Aplegat

  Ciekawy tekst, dziękuję. Oczywiście przecierałem ze zdumienia oczy, trafiając w Polityce na ten artykuł ;).

  Odpowiedz
 2. wscieklak

  aż podszedłem do kiosku i kupiłem Polityke…
  artykuł profesjonalny ale mam jedno malutkie ale:
  mianowicie – pisząc o wysokości strat w przeliczeniu na realne pieniądze wypadałoby wspomnieć o wysokości strat w poprzedniej z największych bitew: o Asakai – o której to zresztą bitwie w artykule wspomniano. ot taki mały szczególik który laikom dałby jakieś wyobrażenie o skali bitwy. ale może po prostu się czepiam bo liczby jako na ex-graczu EVE zrobiły wrażenie

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @wscieklak
   aż podszedłem do kiosku i kupiłem Polityke…

   Dokładnie o taki przebieg zdarzeń mi chodziło 8). Dzięki!

   mam jedno malutkie ale:
   mianowicie – pisząc o wysokości strat w przeliczeniu na realne pieniądze wypadałoby wspomnieć o wysokości strat w poprzedniej z największych bitew: o Asakai

   W jakiejś mierze, mam nadzieję, oddają tę skalę uwagi, że:
   – bitwa o Asakai była „największą do tej pory batalią w >>EVE Online<<"; - "Zniszczono 75 Titanów [...] dotychczasowy rekord to 12 jednostek tej klasy straconych w jednej bitwie". Notabene artykuł ukazał się w wersji odchudzonej, w wersji przesłanej do redakcji nawiązanie do bitwy o Asakai nie było jedynie dygresją. Wycięty fragment brzmiał:

   Masakra w B-R5RB wydarzyła się dokładnie w rocznicę największego do tej pory starcia w „EVE Online” – Bitwy o Asakai, w której starły się ze sobą trzy tysiące okrętów. Wtedy też (?) zadecydował przypadek, i wtedy też zderzyły się ze sobą te same frakcje. Pilot Titana z CFC próbował stworzyć wrota do skoków w nadprzestrzeni – to unikalna zdolność okrętów tej klasy – dzięki którym mogłyby przybyć do niego z odległych zakątków Wszechświata sojusznicze jednostki. Wcisnął jednak nie to, co trzeba i sam wykonał skok w nadprzestrzeni. Pech chciał, że znalazł się w systemie Asakai VI – w regionie Black Rise konstelacji Kurala. Kontrolowanym przez wrogi Pandemic Legion.
   Tamta bitwa stałą się legendą. Na rok.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *