Masakra

Widziałem rzeczy, którym wy, ludzie, nie dalibyście wiary. Okręty w ogniu w ramionach Oriona. Strumienie energii lśniące w ciemnościach u Wrót Tannhäusera.

Roy Batty, android bojowy klasy Nexus-6, o bitwach kosmicznych w odległych zakątkach Wszechświata („Blade Runner”, reż. Ridley Scott)

 Bitwa o układ B-R5RB, "EVE Online"

Bitwa o układ B-R5RB, „EVE Online”

Gdyby kilka lat temu ktoś mi powiedział, że najbardziej szanowany tygodnik opinii w Polsce – ba, jakikolwiek tygodnik opinii – zdecyduje się opublikować artykuł będący w całości opisem jednej konkretnej bitwy (!) w grze wideo, miałbym problem z zachowaniem powagi. I to także gdyby miało chodzić o bitwę nad bitwami, precedensową nawet w kosmicznej skali zdarzeń „EVE Online”. Żyjemy już jednak najwyraźniej w innej epoce.

„Masakra w układzie B-R5RB” to prawdopodobnie najbardziej nerdowski tekst dotyczący gier wideo w historii rodzimej prasy głównego nurtu. I chyba najbardziej egzotyczny (mam nadzieję, że nie hermetyczny) z perspektywy osób, które grami się nie pasjonują. Zapraszam do lektury najnowszej „Polityki”.

Autorem kadrów jest rooksandkings. Więcej obrazów dokumentujących to starcie znajdziesz tutaj.

EVE9

4 odpowiedzi do “Masakra

 1. Aplegat

  Ciekawy tekst, dziękuję. Oczywiście przecierałem ze zdumienia oczy, trafiając w Polityce na ten artykuł ;).

  Odpowiedz
 2. wscieklak

  aż podszedłem do kiosku i kupiłem Polityke…
  artykuł profesjonalny ale mam jedno malutkie ale:
  mianowicie – pisząc o wysokości strat w przeliczeniu na realne pieniądze wypadałoby wspomnieć o wysokości strat w poprzedniej z największych bitew: o Asakai – o której to zresztą bitwie w artykule wspomniano. ot taki mały szczególik który laikom dałby jakieś wyobrażenie o skali bitwy. ale może po prostu się czepiam bo liczby jako na ex-graczu EVE zrobiły wrażenie

  Odpowiedz
  1. Olaf Szewczyk Autor tekstu

   @wscieklak
   aż podszedłem do kiosku i kupiłem Polityke…

   Dokładnie o taki przebieg zdarzeń mi chodziło 8). Dzięki!

   mam jedno malutkie ale:
   mianowicie – pisząc o wysokości strat w przeliczeniu na realne pieniądze wypadałoby wspomnieć o wysokości strat w poprzedniej z największych bitew: o Asakai

   W jakiejś mierze, mam nadzieję, oddają tę skalę uwagi, że:
   – bitwa o Asakai była „największą do tej pory batalią w >>EVE Online<<"; - "Zniszczono 75 Titanów [...] dotychczasowy rekord to 12 jednostek tej klasy straconych w jednej bitwie". Notabene artykuł ukazał się w wersji odchudzonej, w wersji przesłanej do redakcji nawiązanie do bitwy o Asakai nie było jedynie dygresją. Wycięty fragment brzmiał:

   Masakra w B-R5RB wydarzyła się dokładnie w rocznicę największego do tej pory starcia w „EVE Online” – Bitwy o Asakai, w której starły się ze sobą trzy tysiące okrętów. Wtedy też (?) zadecydował przypadek, i wtedy też zderzyły się ze sobą te same frakcje. Pilot Titana z CFC próbował stworzyć wrota do skoków w nadprzestrzeni – to unikalna zdolność okrętów tej klasy – dzięki którym mogłyby przybyć do niego z odległych zakątków Wszechświata sojusznicze jednostki. Wcisnął jednak nie to, co trzeba i sam wykonał skok w nadprzestrzeni. Pech chciał, że znalazł się w systemie Asakai VI – w regionie Black Rise konstelacji Kurala. Kontrolowanym przez wrogi Pandemic Legion.
   Tamta bitwa stałą się legendą. Na rok.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *