Bajty Polskie 2.0

bajty_polskie20maleO książce Bartłomieja Kluski i Mariusza Rozwadowskiego na Jawnych Snach pisał już kiedyś Olaf Szewczyk.  Książki o grach komputerowych są na polskim rynku wciąż pewną rzadkością, a „Bajty” to rarytas wśród rarytasów – książka bardzo ważna, bardzo ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Kluska i Rozwadowski badają w niej najwcześniejsze lata historii polskich gier komputerowych, pracując na bardzo delikatnym materiale, czasem istniejącym już prawie wyłącznie w pamięci ludzi, którzy oglądali na własne oczy kiełkowanie branży, która potem zaczęła zasypywać świat „Painkillerami”, „Wiedźminami”, „McPixelami” czy „SuperHotami”. Powracam do „Bajtów” dlatego, że właśnie ukazało się nowe, uzupełnione wydanie książki. Jak piszą jej autorzy na portalu atarionline.pl:

Gdy dotarliśmy do zapomnianych polskich klonów konsoli Pong, do autora wersji zabawy w kółko i krzyżyk na pierwszy polski komputer XYZ, do informatyków z działu oprogramowania eksportowego Karen czy do twórców Web Mastera na Atari serii 400/800 – prawdopodobnie najstarszej polskiej gry mikrokomputerowej – uznaliśmy, że „Bajty” dojrzały do drugiego wydania.

A zatem – jeszcze więcej historii i gier ocalonych przed zapomnieniem. Już świetna książka stała się jeszcze lepsza.

„Bajty” w wersji 2.0 ukazały się w wersji elektronicznej (dostępnej na virtualo.pl) oraz (niskonakładowej!) papierowej, której można szukać na zjazdach miłośników retrogrania, w katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki oraz u Mariusza Rozwadowskiego. Wszystkie szczegóły – na AtariOnline.

5 odpowiedzi do “Bajty Polskie 2.0

 1. ynleborg

  Książka świetna, podobnie jak inne teksty Bartłomieja Kluski, które można znaleźć rozsiane w sieci.

  Pawel, popraw proszę linki w treści, bo dwa z trzech są zepsute ;)

  Odpowiedz
  1. Paweł Schreiber Autor tekstu

   Dzięki za zwrócenie uwagi, jakiś straszny bałagan. I zupełnie nie wiem, dlaczego (poza tym, że musiałem sobie wykroić ułamek chwilki na JS między sprawdzaniem jednego i drugiego licencjatu, no i tak to się kończy).

   Odpowiedz
  1. ynleborg

   Poza tym, że obie pozycje są obowiązkowe :) to „Dawno temu” to zbiór artykułów traktujących ogólnie o historii gier wideo, podczas gdy „Bajty polskie” są, jak tytuł wskazuje, skupione wyłącznie na polskiej historii.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *